Yt-info jäsenille: Muutosneuvottelut yksityissektorilla
Muutosneuvotteluja järjestetään nyt valitettavan paljon myös sosiaalialan työpaikoilla. Työnantaja saattaa säästöjä hakiessaan harkita erilaisia henkilöstöön kohdistuvia toimia, kuten lomautuksia ja irtisanomisia.
Jäsenwebinaarissa kuulet Talentian katsauksen yt-tilanteesta yksityissektorilla. Jos olet joutunut tai sinua uhkaa joutuminen säästötoimien kohteeksi, tule kuulemaan toimintaohjeet jatkoa ajatellen. Webinaari on maksuton ja tarkoitettu vain Talentian jäsenille.
- maanantaina 14.9.2026
- klo 17–18.15
- Teams
Ohjelma:
1. Yleistä infoa ja usein kysyttyjä kysymyksiä muutosneuvotteluista
Ajankohtaisia aiheita, kuten:
- Stea-rahoituksen loppuminen
- Neuvotteluajat
Usein kysyttyjä kysymyksiä, esimerkiksi:
- Pitääkö ottaa uusi tarjottu työ ottaa vastaan heikommin ehdoin?
- Voiko työnantaja päättää irtisanottavista etukäteen?
- Kuka edustaa työntekijöitä?
- Mistä saan tietoa?
Palvelussuhde-edunvalvonnan johtaja Konstantin Laakkonen
Neuvottelujohtaja Paula Kangasmaa
2. Miten valmistautua neuvotteluihin ja mitä niiden jälkeen tapahtuu?
- Työnantajan työpaikkojen dokumentointi
- Takaisinottovelvoite
- Palkkaturva
- Riitauttaminen tarvittaessa
- CV ja oma osaaminen
- Työllistymisvapaa
Neuvottelupäällikkö Tiina Kinnunen
3. Vastaukset ennakkokysymyksiin
Voit lähettää ilmoittautumisen yhteydessä ennakkokysymyksiä 7.9. mennessä. Aikaa kysymysten läpikäynnille on varattu 15 minuuttia.
Jos olet joutunut tai sinua uhkaa joutuminen säästötoimien kohteeksi, tule kuulemaan toimintaohjeet.