Asiantuntijapäivät, Uutinen

Olimme mukana Sosiaalialan asiantuntijapäivillä

Vammaisala Talentia ry osallistui Sosiaalialan asiantuntijapäiville Talentian yhteisellä esittelypisteellä. Päivien aikana kohtasimme suuren joukon sosiaalialan opiskelijoita ja ammattilaisia sekä kerroimme Talentian jäsenyhdistysten toiminnasta.

Monelle kävijälle tuli yllätyksenä yksi tärkeä asia jäsenyydestä. Talentian opiskelijajäsen voi valita yhden ammatillisen yhdistyksen ja työntekijäjäsen kaksi. Ammatillinen yhdistys tuo verkostoja, vertaistukea ja mahdollisuuden vaikuttaa oman alan kehittämiseen.

Halusimme myös kuulla osallistujien ajatuksia sosiaalialasta. Kysyimme yksinkertaisen kysymyksen.

Mitä sosiaaliala tarvitsee juuri nyt?

Saimme paljon vastauksia. Vastauksista syntyi sanapilvi, joka kokoaa osallistujien ajatukset yhteen.

Useimmin esiin nousivat:
arvostus
rahoitus
yhteistyö

Lisäksi vastauksissa korostuivat esimerkiksi:
resurssit
inhimillisyys
osaaminen
rohkeus
tutkittu tieto
yhteisöllisyys

Vastaukset kertovat vahvan viestin. Sosiaalialalla on paljon osaamista ja tahtoa tehdä työtä hyvin. Samalla työn tekeminen tarvitsee riittäviä resursseja, arvostusta ja yhteistyötä.

Asiantuntijapäivät tarjosivat myös mahdollisuuden oppia uutta. Osallistuimme luennoille ja keskusteluihin, joissa käsiteltiin sosiaalialan ajankohtaisia teemoja ja tulevaisuuden näkymiä. Päivistä jäi mukaan uusia ajatuksia sekä arvokkaita kohtaamisia.

Kiitos kaikille, jotka pysähtyivät juttelemaan pisteellemme ja vastasivat kysymykseemme.

Mitä sosiaaliala tarvitsee juuri nyt?