Puheenjohtajan katsaus kuluneeseen vuoteen
Vuosi lähenee loppuaan ja on taas aika katsoa hieman sitä, mitä on tapahtunut kuluneen toimintavuoden aikana Talentia Keski-Suomi ry:ssä.
Tätä kirjottaessani on kuluneen vuoden syykokous pidetty, ja saan kunnian jatkaa puheenjohtajana myös ensi vuonna. Lämmin kiitos luottamuksesta. Uusi hallitus aloittaa toimintansa tammikuussa.
Olemme järjestäneet kuluneen vuoden aikana monenlaisia tapahtumia ja osallistujia tapahtumissa on ollut ilahduttavan paljon. Moni jäsen onkin kertonut, että yhdistyksen toiminta on tarjonnut tukea ja vertaistukea sekä virkistystä ja myös painavaa asiaa.
Vuosi 2025 polkaistiin käyntiin Laajavuoressa järjestäytymiskokouksella ja tähän yhteyteen oli järjestetty myös virkistäytymistä kylpylän aalloissa tai keilaradalla. Maaliskuussa jäseniä hemmoteltiin liikuntakeskus Buugin kehonhuoltotunnilla ja luennolla vireystilan vaikutuksesta jaksamiseen.
Huhtikuussa järjestimme aluevaalitentin ja tämä tapahtuma myös striimattiin instagramiin. Saamamme palautteen perusteella voimme jatkossakin striimata tapahtumia ja näin ollen mahdollistaa osallistuminen mahdollisimman monelle.
Kuluneen vuoden aikana on myös virkistäydytty Könkkölässä ulkoillen ja saunoen sekä päästy nauttimaan hyvinvointiaamiaisista työpaikoilla.
Marraskuussa järjestimme Mitä kuuluu HVA? -illan Priimuksella. Iltaan oli kutsuttu mukaan myös päättäjiä ja HVA:n johtajia. Keräsimme etukäteen HVA:lla työskenteleviltä jäseniltämme tietoa jaksamisesta ja hyvinvoinnista työssä. Kyselyn tuloksia käytiin läpi illan aikana, ja niitä on tarkoitus hyödyntää myös jatkossa. Illan aikana kuultiin myös pääluottamusedustajan ja työsuojeluvaltuutetun puheenvuorot ja lopuksi Mikko Kalliola johdatteli meitä oman hyvinvoinnin äärelle.
Vuoden viimeisenä tapahtumana järjestimme vuosikokouksen kauniissa maisemissa ravintola Albassa ja saimme nauttia maistuvan aamiaisen ennen kokousta.
Toivottavasti nähdään ensi vuonnakin yhdistyksemme tapahtumissa ja tilaisuuksissa. Toivotan kaikki innostuneet lämpimästi tervetulleiksi myös työryhmien työskentelyyn. Vuosi alkaa juhlavasti pikkujouluilla ja järjestäytymiskokouksella perjantaina 16.1. klo 17 Kankaan saunalla. Tässä tilaisuudessa on mahdollista tulla mukaan työryhmiin.
Haluan omasta puolestani kiittää lämpimästi Talentia Keski-Suomi ry;n hallitusta ja työryhmiä aktiivisesta toiminnasta, sekä kaikkia tapahtumissa ja tilaisuuksissa mukana olleita ja toivottaa kaikille jäsenille oikein hyvää ja rauhallista joulua sekä onnea uuteen vuoteen 2026!
Lämpimin terveisin
Ulla
puheenjohtaja
Talentia Keski-Suomi ry