Kello viiden tee – Sosiaalialan kuulumiset

Kansainvälistä sosiaalityön päivää vietettiin 15.3.2022. Järjestimme sen kunniaksi jäsentapahtuman teemalla Kello viiden tee.

Talentia Pohjois-Pohjanmaan puheenjohtaja Minna Kaltio nosti puheessaan esille alan ammattilaisten arvostuksen ja tärkeän työn.

Toisena puhujana tilaisuudessa oli Talentian sopimusasiantuntija Kari Matela, joka vei puheenvuorossaan osallistujat tämän hetken ajankohtaisimman teeman äärelle – työehtosopimusneuvottelujen tilannekatsaukseen. Eri sopimusaloja neuvotellaan kevään aikana ja lakkoihin on varauduttu tavoitteiden saavuttamiseksi.

Erityisen mukavaa oli päästä juttelemaan yhdistyksen uusien ja vanhojen jäsenten kanssa alan ajankohtaisista asioista.

Yhdistyksemme haluaa toivottaa lämpimästi tervetulleiksi kaikki jäsenet alueella järjestettäviin tapahtumiin jakamaan ajatuksia ja osaamista, virkistäytymään ja nauttimaan tapahtumien annista sekä verkostoitumaan muiden sosiaalialalla työskentelevien kanssa.

Nautimme tilaisuudessa De Gamlas Hem:n maistuvasta salaattipöydästä ja mehevästä porkkanakakusta kera kahvin ja teen. Kauniit tilat ansaitsevat myös erityiskiitoksemme.